Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Menu boczne
Ankieta
Jak oceniasz poziom życia na terenie LGD Puszcza Knyszyńska?
DOBRZE
ŚREDNIO
ŹLE

JEDEN PAS JEDEN SZLAK - BAŁTYCKI SZLAK JEDWABNY

PIERWSZE SEMINARIUM PARTNERSKIE ONE BELT ONE ROAD – BALTIC SILK ROAD / JEDEN PAS JEDEN SZLAK - BAŁTYCKI SZLAK JEDWABNY

FINLANDIA-ESTONIA-POLSKA:JAK PODRÓŻUJĄ CHŃCZYCY? JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z CHINAMI?

 
I SEMINARIUM PARTNERSKIE ONE BELT ONE ROAD – BALTIC SILK ROAD JEDEN PAS JEDEN SZLAK - BAŁTYCKI SZLAKJEDWABNY



Lokalna Grupa Działania-Puszcza Knyszyńska wraz z Lokalnymi Grupami Działania z Finlandii (LGD Karhuseutu) i Estonii (LGD Hiumaa) została zaproszona przez Fińskiego Lidera Projektu – PRIZZTECH (koordynatora) na pierwsze spotkanie partnerskie dotyczące wspólnej realizacji projektu współpracy  ONE BELT ONE ROAD – BALTIC SILK ROAD. JEDEN PAS JEDEN SZLAK - BAŁTYCKI JEDWABNYSZLAK. Spotkanie odbyło się w dniach 23-26 kwietnia 2018r w Regionie Satakunta w Finlandii.

Zgodnie z założeniami spotkanie dotyczyło potencjalnej współpracy w obszarze turystyki krajów nadbałtyckich zorientowanej na turystów w Chin oraz było okazją wymiany wiedzy i doświadczeń firm i organizacji z Finlandii, Polski i Estonii w obszarze biznesowym w szczególności uwzględniającym branże IT.Celem seminarium było spotkanie z partnerami projektu w celu omówienia dalszej współpracy, przeprowadzenia działań projektowych i wymiany doświadczeń z obszaru projektu.

Walory województwa podlaskiego, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska prezentowali nasi eksperci: profesor Elżbieta Szymańska oraz dr Paweł Tadejko. Publiczność seminarium oczarowała różnorodność naszej oferty, zarówno pod względem kulturowym jak również dynamizmu oferty połączonego z dziką, zachowaną w postaci nienaruszonej, naturą. 


     
  


Prezentacja oferty estońskiej,  ze szczególnym uwzględnieniem walorów turystycznych Hiiumaa – wyspy z której pochodzi estoński partner projektu, dokonała Reet Kokovkin. Położyła ona szczególny nacisk na wyjątkowość i unikalność dziedzictwa naturalnego, którym charakteryzuje się Hiuuma. Jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


     
  

O turystyce Chińczyków podczas seminarium mówili ZhangYu (Leitour GmbH) i Chen Ruyian NBCCD. Firmy te mają długoletnie doświadczenie w oferowaniu europejskich wycieczek turystom chińskim. Szacuje się, że rocznie ponad 1,22 miliona Chińczyków odwiedzi resztę świata, a 50% przyjedzie do Europy. Spośród nich 93% podróżuje w dużych grupach. Każdego roku chiński rynek turystyczny wzrasta o około 10%. Wielu Chińczyków przyjeżdża do Europy kilka razy. Jak zobaczą Rzym, Paryż czy Wiedeń szukają czegoś nowego, innego, naturalnego - spokoju, nieskażonej natury, etc.Stąd też wzrost o 200% odnotowują Islandia i fińska Laplandia. Potwierdzają ten fakt  eksperci występujący na seminarium,  że Chińczycy zwiedzają świat, bo chcą się oderwać od pracy/stresu. Natural way / Life Balance i podobne są odpowiedzią na ich problemy. Są realizowane nawet specjalne projekty w obszarze wyprofilowanej oferty. Duże wrażenie robią też na nich dzikie zwierzęta, jak np. żubry, wilki.

Uczestnikom seminarium został zaprezentowany przegląd usług, które dostawca usług przygotowujący się do goszczenia chińskiego turysty musi wziąć pod uwagę w oferowanym pakiecie. Szczególnie zwrócono uwagę na typ żywności oferowanej turystom chińskim, długość pobytu, ilość usług w pakiecie czy niuanse typu gotowość do taxrefund w odwiedzanych miejscach. Spotkanie było niewątpliwą okazją do zapoznania się z unikalnym doświadczeniem w zakresie budowania wspólnej oferty turystycznej krajów nadbałtyckich.  

       

Seminarium stało się również okazją do prezentacji regionu, z którego wywodzi się nasz lider projektu Firma Prizztech. Region Satakunta, bo o nim mowa może pochwalić się kilkuletnią ścisła współpracą z Chinami w zakresie wymiany wiedzy, know-how ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, automatyki oraz sztucznej inteligencji. Dlatego też seminarium było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz dyskusji również na te tematy. Delegacje poszczególnych krajów partnerskich uczestniczyły w panelu dyskusyjnym i prezentacji branż.

Drugiego dnia seminarium uczestnicy zostali zaroszeni do udziału w wizytacji miejsc i firm specjalizujących się w obszarach tematycznych spotkania. Grupa partnerów zainteresowana turystyką odwiedziła m.in. lokalne warsztaty rzemieślnicze, oferentów usług hotelarsko-gastronomicznych oraz nowoczesnej pracowni modowej, która oferuje wysokiej jakości autorskie kolekcje produkowane wyłącznie z tkanin tkanych na miejscu z bawełny organicznej fair-trade. Grupa uczestników związanych z branżą automatyki zapoznała się z ofertą firm Koivu Solution www.koivusolutions.com, Satamatic www.satamatic.fi i Risutec www.risutec.fi.

         

     


Partnerzy projektu ONE:Lokalna Grupa Działania-Puszcza Knyszyńska wraz z Lokalnymi Grupami Działania z Finlandii (LGD Karhuseutu) i Estonii (LGD Hiumaa) koordynowane przez Fińskiego Lidera Projektu – PRIZZTECH, przedyskutowali kolejne działania planowane w projekcie. Już teraz każdy z krajów przygotowuje przykładowe zakresy tras, które wspólnie włączone zostaną we jedną ofertę przedstawioną partnerom chińskim. W planach jest również kolejne seminarium partnerskie w Estonii (Hiiumaa) oraz w Polsce (Puszcza Knyszyńska). Seminaria dotyczyć będą dopracowywania wspólnej oferty turystycznej bałtyckiego szlaku jedwabnego oraz będą okazją do wymiany wiedzy i kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z planowanych branż e-health, organicfarming, machineryindustry i robotics engineering.

data publikacji: 2018-05-21 15:55:25
copyright © 2016 | projekt serwisu i oprogramowanie choruzy.pl